Posted on

Proč běhat ultratraily a jak začít

Máte rádi výzvy?

Rádi běháte?

Hledáte hranice vašich možností?

Jste rádi v přírodě?

Rychlostní tréninky na dráze nejsou úplně pro vás?

Pokud jste na většinu těchto otázek odpověděli kladně, právě ultratraily mohou být běžeckou disciplínou právě pro vás. Jedná se o běh v terénu, který svou vzdáleností sahá za hranici maratonu, někdy až několikanásobně. Na trati často strávíte několik hodin nebo dokonce i dnů. Co je na tom ale tak skvělého? Zní to přeci až hrozivě. Právě tyto hodiny strávené na horských nebo lesních cestách nás donutí vystoupit z komfortní zóny a posunout fyzické i psychické hranice kousek dál. A právě tento pocit, že jsme překonali sami sebe a uběhli vzdálenost, kterou jiní možná ani na kole neujedou, je velice příjemný. Lehce se na něm stanete závislí. Možná právě proto, se těší ultratrailové běhy v posledních letech takové oblibě.

Jedna ze skvělých věcí na trailovém běhání také je, že vás zavede na místa, na které byste jinak nikdy nezavítali. Ultratrailové závody se konají v krásném, často horském prostředí, ale klidně mohou vést po schovaných lesních cestičkách v okolí Prahy.

Jak tedy začít? Pokud jste aktivní běžec a máte za sebou třeba už i maraton, k ultra je už to jen malý krůček. Ty kratší z nich mají okolo 50 kilometrů. Když s během teprve začínáte, doporučuji si vyzkoušet nejprve trailové závody na 10 km, později třeba půlmaraton. Hlavním bodem v tréninku by mělo být pozvolné navyšování kilometrů, respektive tréninkových hodin. Patříte-li k rychlým silničním běžcům a chcete vyzkoušet něco jiného, budete muset v tréninku zpomalit.

Barbora Cichá – běžkyně a prodejní konzultantka v TRIEXPERT Brno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jestliže se rozhodnete závodit, doporučuji si zvolit závod v podobném terénu, v jakém nyní běháte. Zda-li jsou vaše výběhy povětšinou na cyklostezkách podél řeky, nebude horský ultramaraton nejlepší volba. Hned v prvním stoupání byste byli nemile překvapeni, jak vaše nohy dokáží ztěžknout. Naopak, máte-li to štěstí trávit své tréninky v kopcích, rovinatý závod by vám mohl působit potíže.

V neposlední řadě na ultratrailových závodech vládne skvělá a přátelská atmosféra. Poznáte zajímavé lidi, nové přátelé, se kterými strávíte pár těžkých, ale krásných chvil na trati. Takže stačí obout pohodlné boty a vyrazit vstříc dalším kilometrům.

V příštím díle přiblížíme, jak se vybavit na ultratrailové závody a na co si dát pozor, co nepodcenit.

Pokud chcete konzultovat vaši výbavu, tréninky a nebo se dozvědět více rad k ultra trailovému běhání, stavte se do brněnské prodejny TRIEPXERT z Barborou Cichou, autorkou tohoto článku.

 

Posted on

Jak se obléct na běhání v zimě

Každý, kdo běhá, si určitě položil otázku, jestli se obléká na běh správně. David Vaš tentokrát ukazuje, jak se dobře obléct do chladnějších dnů, ale i do mrazivého počasí.

David ve svém videu má na sobě tričko Brubeck, běžeckou bundu Gore, ukazuje mikinu Montane a tričko Montane. Běžecké oblečení najdete a spodní vrstvy můžete nakoupit v každé prodejně Triexpert. Stejně jako běžecké doplňky od řady běžeckých světových firem.

Posted on

Reflexní oblečení 2XU

2XU myslí na sportovce ve všech přírodních i městských podmínkách, proto přichází s řadou produktů s membránou proti větru a dešti a reflexními prvky pro vyšší bezpečnost při sportu. Reflexní prvky se nacházejí u kalhot ve tvaru pásu malých písmen x na dámské i pánské verzi a u bund jsou to reflexní pásky na rukou a zádech. 


 

 

 

 

 

 

 

Dámské kompresní legíny: https://www.stage.triexpert.cz/produkt/damske-kompresni-leginy-2xu-defence/

Pánské kompresní legíny: https://www.stage.triexpert.cz/produkt/panske-kompresni-elastaky-2xu-defence/

Pánská běžecká bunda: https://www.stage.triexpert.cz/produkt/panska-bezecka-bunda-2xu-defence-membrane/

Dámská běžecká bunda: https://www.stage.triexpert.cz/produkt/damska-bezecka-bunda-2xu-defence-membrane/

 

Posted on

TRAILROC – krosovky do skalnatého trailu

Historie fenoménu TRAILROC

TRAILROC. Jméno, které si vydobylo respekt v trailové komunitě respekt už v roce 2012. Dnes, po sedmi letech, už nám to při pohledu na kolekce všech trailových značek může přijít úsměvné, ale ve své době byl TRAILROC 255 průkopníkem v oblasti krosovek určených na ultra trailové závody.
V čem spočívalo zmíněné průkopnictví? Především v kombinaci pohodlí, ochrany, vysoké propriocepce (Jedná se o schopnost nervového systému zaznamenat změny vznikající ve svalech a uvnitř těla pohybem a svalovou činností (polohocit). Propriocepce je nezbytná pro správnou koordinaci pohybu, svalový tonus, průběh některých reflexů, registraci změny polohy těla atd.) a podpoře přirozeného stylu běhu i fungování chodidla. Třešničkou na dortu byla propracovaná podešev ze tří různě tvrdých směsí, která dokonale fungovala v typickém českém a slovenském trailu, kde se střídá asfalt, šotolina, hlína, kameny, kořeny a bláto.

Pomyslným nástupcem TRAILROCU po jeho ukončení se stala RACE ULTRA. Další fenomén, který si získal srdce tisíců běžců. Není náhoda, že dvě ze tří našich nejslavnějších bot (na absolutním vrcholu je offroadová stálice X-TALON 212) spadají do kategorie bot do univerzálního terénu. V tomto prostředí trénuje drtivá většina běžců a povedený model určený do těchto podmínek je něco jako svatý grál – všichni po něm touží, ale je nesmírně těžké ho najít. Když už se ale objeví, tak to stojí za to…

Druhá generace TRAILROCu (modely 270 a 285) už vznikala jako kříženec původních 255 s konceptem RACE ULTRA. Vidět to bylo zejména na podešvi, která si díky šikovnému křížení vzala to nejlepší z obou konceptů.

Třetí generace krosovky do skalnatého trailu

Nový TRAILROC G 280 (třetí generace) zůstává v tomto směru beze změny a je postavený na podešvi s jemným 4mm vzorkem, který je speciálně navržený tak, aby poskytoval spolehlivý záběr na tvrdém trailovém podloží. 84 drobných špuntů skvěle kopíruje terén, což má za následek vynikající trakci i na velkých kamenných blocích, kde boty s agresivnějším vzorkem selhávají a kloužou.

Tyto vlastnosti oceníte zejména na horských trailech v Krkonoších, Tatrách, nebo Alpách. To ale neznamená, že se TRAILROC nedá použít i v méně technickém terénu. Kromě šutrů a skal si přednosti použité podešve užijete i na příměstských stezkách a pěšinkách, kde se míchá šotolina s lehčím tvrdším terénem.

Jedinou potenciální slabinou podešve TRAILROC je hluboké bahno a sníh. Do těchto podmínek by bylo potřeba zvednout výšku gripů, ale to by se negativně podepsalo na funkčních vlastnostech na tvrdém podloží. Tedy tam, kde je TRAILROC doma. Pro běhání v bahně a měkkém terénu doporučujeme zaostřit na modely ROCLITE, případně X-TALON a MUDCLAW.

A jak to bude na asfaltu? Vzhledem k tvaru a rozložení jednotlivých gripů má TRAILROC velmi dobrou stabilitu, záběr i odolnost i na silnicích a chodnících. Díky premiérovému použití grafénem obohacené směsi se navíc výrazně zlepšuje poměr mezi přilnavostí a odolností.

TRAILROC G 280 s grafénovým G-GRIPEM má podešev z naší nejjemnější směsi Sticky grip (znáte z modelů X-TALON) obohacené o grafén. Sticky grip sám o sobě má bezkonkurenční přilanovst, ale za cenu nižší životnosti. Přimícháním grafénu se tento poměr převrací, protože přilnavost zůstává na špičkové úrovni, ale životnost se radikálně zvyšuje.

Skvělá ochrana v technických sebězích

Aby byla krosová bota opravdu dobrá v kamenitém trailu, tak nestačí, aby měla podešev, která neklouže na šutrech.
Co vás nejvíc trápí, když letíte z prudkého kopce pěšinou plnou ostrých kamenů? Ano, přesně tak, nepříjemné nárazy, které mohou při špatném došlapu vést až k poranění chodidla. V sebězích se ale dá ztratit, nebo naopak získat nejvíc času a bezstarostné střemhlavé tempo seběhů má tak při trailovém závodě cenu zlata. Už dávno neplatí, že kdo bude první na kopci, ten bude první v cíli. V dnešní době je naprosto zásadní, aby běžec neztrácel v sebězích, protože dohnat případnou ztrátu je ve stoupání prakticky nemožné.

Přesně z toho důvodu je u krosovek do kamenitého terénu naprosto zásadní spolehlivá ochrana chodidla. TRAILROC G 280 má mezi podešví a tlumicí vrstvou ochrannou vrstvu META PLATE páté generace, které zajišťuje nejvýraznější ochranu, jakou můžete u INOV-8 zažít. Problém vám tak nebudou dělat ani ty nejostřejší šutry a klacky. Počítejte ale s citelně vyšší tuhostí, než na jakou můžete být zvyklí u bot s nižší úrovní ochrany. Vysoká tuhost se sice negativně promítne na úrovni propriocepce, ale kromě ochrany chodidla je zde i zásadní benefit ve stabilitě při běhu po nerovném povrchu.

Nebyl by to ale INOV-8, kdybychom ochranu řešili “jednoduchým” rockplate. U spousty krosovek najdete kompaktní desku umístěnou na strategických místech pod příčnou klenbou a pod patou. Taková deska se ale fatálně podepíše na “živosti” a dynamice celé boty. O omezení ohebnosti na absolutní minimum ani nemluvě. U TRAILROCu proto vsázíme na desku s perforací, která svým tvarem kopíruje umístění plantárních fascií. Díky tomu META PLATE chrání ta nejcitlivější místa a zároveň umožňuje zachovat ohebnost celé boty na rozumné úrovni, která nebude fatální pro přirozenou práci chodidla a techniku běhu.

Tlumení uzpůsobené potřebám ultra trailu

TRAILROC G 280 navazuje na svého předchůdce a opět máme tu čest s modelem, který posouvá standardy v oblasti ultra trailového běhání. Mezipodešev je totiž tvořena pro INOV-8 až nečekaně komfortním tlumením. To společně se spolehlivým záběrem a špičkovou ochranou chodidla nabízí koktejl přímo stvořený pro pohodlné překonávání dlouhých vzdáleností.

Drop mezipodešve je poměrně výrazných 8 milimetrů a absolutní výška tlumení v patě se vyšplhala na 20 milimetrů. Tento parametr přibližuje TRAILROC G 280 nejtlumenějším krosovkám na trhu a po obutí je to okamžitě cítit. Zásadním způsobem tomu napomáhá přítomnost naší nejměkčí směsi POWERFLOW+. Kombinace 20 milimetrů mohutnosti v patě s touto mechově měkkou EVA směsí je zárukou vysoce komfortního tlumení.

Posledním detailem zvyšujícím pocit vysokého komfortu je 6 mm vkládací stélka z měkké pěny. Ta se dá v případě potřeby vyjmout, nebo nahradit jinou, tenčí, alternativou, čímž získáte více místa pro příčnou klenbu a zároveň zlepšíte cit pro terén a celkovou propriocepci chodidla.

Nečekejte nízkoprofilovou dravou botu s maximálním citem pro terén. Od toho tu máme modely jako RACE ULTRA 270, nebo ROCLITE G 290. TRAILROC G 280 je tank. Tank, který se postará o to, abyste dorazili do cíle bez ohledu na to, jestli poběžíte deset, nebo sto kilometrů.

S vysokým tlumením je na pořadu dne otázka stability. O vysoce tlumených bot to totiž obvykle není to pravé a obzvlášť v technickém terénu na ně není příliš dobrý spoleh. TRAILROC dokázal tento problém vyřešit pomocí dvou konstrukčních vychytávek. První z nich je výše zmíněný META PLATE. Vychytávkou číslo dvě je pak vytažení mezipodešve v patní části vysoko nad úroveň chodidla. Díky tomu je bota s chodidlem velmi dobře provázaná a pata nemá tendenci vyjíždět z boty ani při nečekaném dopadu na nerovný terén. Celková míra stability je díky této misce podobné konstrukci velmi solidní. Nedochází přitom k dalšímu ovlivnění stability celé boty, nebo výraznému navýšení hmotnosti celé boty.

Odolný svršek na kopytě medium fit

Na závěr se podíváme na svršek. Ten je napnutý na kopytě střední šířky medium fit (3). Důvodem, proč jsme u boty na ultra nevsadili na širší svršek (standard fit, 4-5) je ten, že kromě dostatečného prostoru kolem prstů a příčné klenby je důležité i to, aby noha v botě neklouzala a ovladatelnost v technickém terénu zůstala na vysoké úrovni. Medium fit je tak ideálním kompromisem mezi prostorem pro přirozenou práci chodidla bez rizika otlaků a dobrou ovladatelností.

Zajímavou novinkou je nový tvar pogumovaného okopu. Ten chrání prsty nejen zepředu, ale i ze shora. Díky tomu se nemusíte bát prodřeného svršku, pokud při každém kroku zvedáte palec. Kromě toho je nová konstrukce okopu si zachovává maximální úroveň ochrany prstů, ale zároveň je lehčí a měkčí a v budoucnu se s ní setkáme i u dalších modelů mimo rodinu TRAILROC.

Okop je doplněn masivní TPU 3D tvarovanými ochrannými prvky po celé spodní hraně a přes velkou část nártu. Přece jen se jedná o botu do kamenitého trailu a ochrana svršku i chodidla před poškozením, respektive poraněním je jedna z klíčových vlastností.

Základ svršku tvoří strukturovaná síťovina s vyšší pevností a dobrou prodyšností. Střih boty je vždy subjektivní záležitost, ale podle prvních reakcí se nebojíme říct, že v případě TRAILROCu je velmi povedený a umožňuje komfortní použití bez rizika puchýřů a odřenin i při extrémně dlouhých závodech. Jednu z prvních zkušeností má s TRAILROCem G 280 člen INOV-8 týmu Tomáš Hudec, který v této botě vybojoval skvělé třetí místo na konkurencí nabitém mistrovství Polska v ultra trailu.

Celkové shrnutí

Abychom to shrnuli. Nejnovější přírůstek do rodiny TRAILROC s označením G 280 je botou do kamenitého trailu s vysokým důrazem na komfort, tlumení, stabilitu, ochranu a odolnost. Na své si tak přijdou vyznavači ultra trailových disciplín i všichni běžci, kteří hledají primárně pohodlnou a spolehlivou botu, která je ale zcela neodstřihne od vnímání terénu a techniky běhu.

Posted on

Zaběhej si trasy TRIEXPERT na etapovém závodě TRAILTOUR

Neexistuje na světě běžecký etapový závod srovnatelný s TRAILTOUR. Od 10.5.2019 do 31.10.2019 připravil INOV-8 a běžecké kluby a speciálky, mezi nimiž je i TRIEXPERT,  48 různě náročných etap o celkové délce přes 415 kilometrů a převýšení 18.150m.

Najdeš tu krátké etapy, řekněme ralleyové prology, kde můžeš se svou skupinou, komunitou, oddílem nebo klubem „řezat“ kvalitu. Tyto etapy jsou ideálním hřištěm pro úseky, nebo trénink tempa a tempové vytrvalosti. TRAILTOUR je tvořena neskutečně krásnými etapami v místech, kam by Tě v životě nenapadlo zajet. Přitom je můžeš mít přímo pod nosem. Ochutnáš klasický běh na lesních pěšinkách, drsnější etapy v odlehlých horských oblastech, stejně jako notoricky známé, zato pořádně náročné výběhy dvou královských vrchařských etap. Nechybí ani parky, příměstské lesy, cyklostezky i měkké pěšinky napříč Českem a Slovenskem. Hory, skály, kameny, hlína, bláto, sníh. Najdeš tady všechno, co si pod pojmem trail dokážeš představit.

 

 

 

 

 

Ačkoliv etapový závod končí, trasy jsou ti stále k dispozici a nyní máš možnost vidět časy závodníků a hecovat sebe i svůj tým k podobným či lepším výkonům. Natrénovat a ještě letos nebo příští rok se zúčastnit také. Stačí k tomu se registrovat a zaběhnout trasu s aplikací Strava.

Triexpert má v letošním TRAILTOUR tři trasy:

  1. Brněnská přehrada / Veveří
    Délka: 7100 m Převýšení: 170 m
  2. Závist / Praha
    Délka: 1500 m Převýšení: 180 m
  3. Prokopské údolí / Praha
    Délka: 2700 m Převýšení: 40 m

Všechny etapy v České i Sovenské republice najdeš zde. Tak hurá na trail!

Posted on

Jak navléci kompresní podkolenky a proč je používat

Kompresní podkolenky (a také kompresní návleky) jsou dobré na regeneraci a stabilizaci svalu, tedy oddálení únavy. Kompresních podkolenek si můžete vybrat v TRIEXPERT z řady různých délek, míry komprese i barev. Více upřesní a názorně ukáže David Vaš na videu.

Kompresní podkolenky Compressport – výkon & regenerace
Kompresní podkolenky Compressport – výkon & regenerace
Kompresní podkolenky Compressport V2.1
Kompresní podkolenky Compressport V2.1
Kompresní podkolenky Compressport V2.1
Kompresní podkolenky Compressport V2.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komrespní podkolenky Compressport Full Socks Oxygen
Komrespní podkolenky Compressport Full Socks Oxygen
Kompresní podkolenky Compressport – výkon & regenerace
Kompresní podkolenky Compressport – výkon & regenerace
Kompresní podkolenky Compressport V2.1
Kompresní podkolenky Compressport V2.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Všechny kompresní podkolenky a návleky najdete zde.

 

 

Posted on

INOV-8 RACE ULTRA 270 – limitovaná edice pro Česko a Slovensko

Race Ultra 270 spatřila poprvé světlo světa na začátku roku 2015. Během prvního roku své existence si získala srdce více, než 4000 běžců v České i Slovenské Republice. Dnes je z modelu Race Ultra 270 legenda. Mýtus, o kterém si mezi sebou vypráví různé generace běžců – ti, kteří vzpomínají se slzou v oku a ti, kteří tuto královnu mezi krosovkami nestihli poznat.

Přichází čas přestat smutnit! Legenda se vrací. INOV-8 slaví 10 let na českém a slovenském trhu a my jsme se rozhodli vám udělat radost. Limitovaná kolekce pouze pro Český a Slovenský trh je tady. Staré dobré RACE ULTRA 270 bez jakýchkoliv změn. Jste nadšení? To si je raději nakupte do zásoby, protože jakmile se vyprodají, tak už nebudou. Nikdy.

PROČ JE RACE ULTRA 270 TAK VÝJIMEČNÁ?

Klíčovou roli hraje svršek, který má perfektní tvar a málokterá bota kdy seděla na noze tak dobře. To vše při zachování perfektní ovladatelnosti a ochrany před jakoukoli nástrahou, kterou na trailu můžete potkat. Tlumicí vrstva není příliš vysoká.
Pod patou vás bude chránit 14 milimetrů tužší pěny, která precizně přenáší vjemy i z nejjemnějších terénních nerovností. Čtyřmilimetrový drop pak potěší všechny zkušenější běžce, kteří hledají botu dokonale respektující přirozenou práci chodidel.

Tyto parametry ale neznamenají, že by RACE ULTRA 270 měla být nepohodlná. Naopak. I v technickém terénu se boty chovají naprosto skvěle a vaše chodidla budou dokonale chráněná.  Použitá podešev je učebnicovým příkladem univerzálnosti. Pryžová směs Tri-C Compound má jemný vzor, takže netrpí na asfaltu a tvrdých površích a zároveň poskytuje spolehlivý záběr i v náročnějším trailu.

 

Posted on

Video – Rozdělení běžecké obuvi

David Vaš, náš kolega a výborný běžec a maratonec, tentokrát ukáže jak se rozdělují běžecké boty, jaké mají odlišná specifika a pro koho jsou běžecké boty určité skupiny určeny. Pokud si nevíte stále s výběrem rady, svěřte se do rukou odborníků v Triexpertu. Můžeme začít běžeckou diagnostikou a poradit, jaké boty jsou nejlepší pro váš účel.

Silniční běžecké boty

Krosové běžecké boty

Závodní běžecké boty

Přirozený běh

Tretry na dráhu

Krosové tretry

Běžecké boty všechny

 

 

 

 

Posted on

Recenze – běžecké kompresní legíny 2XU MCS Run

Běžecké kompresní legíny 2XU MCS Run

– do stejné řeky vstoupíš dvakrát

S dovolením značky 2XU přinášíme článek magazínu Sport.cz o testování jejich kompresních legín MCS Run, které nabízí Triexpert. Podívej se, co si o nich myslí maratonec a repotér René Kujan:

Jasně si uvědomuji, že tuhle značku už poměrně dlouho vídám na nejrůznějších běžeckých akcích, viděl jsem ji určitě i někde prodávat. Ale přiznám se, že jinak mi „2XU“ nic moc neříkala. Nějaká komprese, to určitě… a ty tři písmena, to bude něco čínsky v transkripci do latinky. Já bloud! Vzdálenější pravdě jsem snad ani nemohl být. Pravdou tedy je, že Čína není od Austrálie ze všech států zase úplně nejdál, ale za trefu bych to asi úplně neoznačoval.

Takže se pojďme podívat pravdě do očí. Ty tři písmena až na jednu výjimku vůbec písmena nejsou. Je tam dvojka 2, je tam matematická značka pro násobení × a je tam U jako „jů“, anglicky „ty“. Celou záhadu pak můžeme rozluštit jako dvakrát ty neboli tvůj výkon znásobený dvěma. Prostě když se ti zdá, že už nemůžeš, a máš na sobě tyhle elasťáky, tak můžeš ještě jednou tolik.

Značka 2XU se zrodila v Austrálii v Melbourne. Je poměrně mladá, existuje až od roku 2005 a má asi toho nejlepšího možného zakladatele. Žádný businessman nebo textilní továrník. Jejím zakladatelem byl Jamie Hunt, bývalý profesionální triatlet. A triatleti jsou známí tím, že neustále vymýšlejí, jak vydržet ještě více ještě déle. Takže teď se díky tomu můžete pustit do běhání s dvojnásobným nadšením!

Už při první kontaktu s novými elasťáky poznáte, že ten, kdo je navrhoval, sám určitě také rád a často běhal. Široký elastický pas doplněný šňůrkou na stahování se vypíná nad trojicí parádních zadních kapes. Nalevo najdete malou kapsičku na zip (značkový SBS) na to nejdůležitější a nejnepostrádatelnější, pravděpodobně tedy klíče od bytu nebo od auta.

 

 

 

 

 

Uprostřed je větší podlouhlá kapsa asi na cokoli, ovšem se speciální přípravou, kdyby se vám chtělo do ní umístit mobil nebo hudební přehrávač. Kapsa má totiž i zpevněnou průchodku na sluchátka. Napravo je umístěna vysoká kapsa nejvhodnější pro uskladnění energetických gelů na cestu.

Jestli jste se v případě elastických kalhot stejně jako já někdy báli o své nádobíčko, tak tady se bát nemusíte. Příslušný panel je řádně tvarovaný, pohodlí a neškrcení zaručeno. Celá kaťata jsou navíc vyvedena v antimikrobiální úpravě, takže běžci by ani po výkonu neměli svým drahým polovičkám příliš smrdět.

I milovníci designu si přijdou na své. Kalhoty sice vypadají černě jako každé druhé elasťáky, ale navíc nesou dvě obrovská X ve zlaté barvě. Jedno na pravém stehně, druhé na levém lýtku a holeni. A to není všechno. Zlatý materiál funguje světloodrazně, menší logo ze stejného materiálu najdete i na pravém lýtku. Tady jde o skutečně nefalšovanou 360° vizibilitu běžce. Budete prostě na silnici nebo cyklostezkách vidět, i kdyby byla tma jako v Austrálii.

PLUSY
silný kompresní efekt
opravdu skvěle sedí a propůjčují nositeli až spidermanovské pocity
trojice kapes na běžecké nezbytnosti
široký pohodlný pas
množství reflexního materiálu (360° vizibilita)
příjemný vnitřní „muscle mapping“

MINUSY
obtížnější oblékání
vyšší nároky na šetrné praní
párající se konce tkaniček (vyřešíte uzlem)

HMOTNOST
210 gramů
CENA
3590 korun

Vnitřní strana kalhot je možná ještě zajímavější než ta vnější. Obsahuje totiž anatomické nástřiky pružného materiálu, který je na omak jako nejjemnější plyš. Tento „muscle mapping“ má za úkol cíleně působit na čtyřhlavé svaly stehenní a na lýtkové svaly a kromě jiného dále snižovat jejich otřesy při dopadech chodidel na zem.

Co znamená skutečná komprese, pochopíte ve chvíli, kdy se budete do kalhot poprvé soukat. Od prodejce dostanete dokonce tištěný návod, jak to udělat nejlépe, ale stejně nejspíš ještě budete potřebovat poradit od manželky s mnohaletými zkušenostmi s navlékáním silonek. Firma se dokonce chlubí tím, že používá dvojnásobek materiálu oproti dalším výrobcům, takže vlákna vám při oblékání rozhodně nedají nic zadarmo.

Až budete mít elasťáky řádně natažené, přímo ucítíte, jak vám zvýšená míra komprese hrne krev z končetin zpátky k srdci. Aplikovaná komprese je totiž navíc zesilovaná odshora dolů, takže kalhoty vaše nohy doslova vymačkávají jako tubu se zubní pastou. Krev se tak může k srdci vracet a okysličovat rychleji. Dle tvrzení výrobce tak navíc dochází až o 33 % rychlejší odplavování laktátu a o 9 % zvýšení výdrže běžce.

V našem eshopu si můžete zakoupit pánské kompresní legíny 2XU MCS Run ve velikosti M, L, XL.